W+200M2CFC NEMA Non-Combination Starter - Starter
★★★★★ 4.6 118 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by groupeheafey.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
W+200M2CFC NON REVERSING; 10 HP AT 200 V 60 HZ, 15 HP AT 230 V 60 HZ, 25 HP AT 460/575 V 60 HZ; 45 AMPERE; 3 PHASE; COIL VOLTAGE 120 V AT 60 HZ; MOTOR FLA 3.15 TO 45 AMPERE (1.15 TO 1.25 SERVICE FACTOR), 3.43 TO 45 AMPERE (1.0 SERVICE FACTOR); SIZE NEMA 2; OVERLOADS AUTOMATIC/MANUAL RESET CLASS 10/20/30; NEMA CONSTRUCTION STANDARD; W200 MODEL; NUMBER OF POLE 3; WITH GROUND CURRENT, PHASE LOSS AND PHASE UNBALANCE PROTECTION
UPC 782114979204
Model W200M2CFC
Voltage 230 Volts
Amperage 45 Amps
Brand Name Eaton
Phase Type Three Phase
Item Weight 3.11 Pounds
Part Number W200M2CFC
Manufacturer Cutler Hammer
Material Type Metal
Item Dimensions 9 x 6 x 6 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
118 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (99)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)