10PCS AC70-500V Digital Voltage Meter 0.56" LED Voltmeter Volt Instrument Tool 2 Wires Red Green Blue Display Voltage Tester 110V 220V(Green)
★★★★★ 4.2 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by groupeheafey.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
RelaysFeature:Operating voltage: no need to connect to any power supply, two-wire Module two-wire voltage meter design, wiring is simple, easy to installWhen there is a slight error, you can calibrate it through circuit board, "fine-tuning" potentiometer for calibrationParameters:Measuring range: AC70V-500VPower supply rangeNo additional power supply needed, direct use of measured voltage as a power supply, range: AC70V-500VMaximum inputAC500V. Note: Input voltage higher than 500V may be permanently damaged!Allowable error: ± 1%;Input impedance> 1M ohmsRefresh speed: About 300mS / timeDisplay modeThree-digit " 0.56 " LED digital tubeDisplay color: Green/Blue/RedLead length: about: 20 cm / 7.87 inOutside dimensions: about: 4.8 x 2.9 x 2.2 cm / 1.89 x 1.17 x 0.87 inHole Size: about 4.6 x 2.7 cm / 1.81 x 1.06 inNet weight: about 18gOperating temperature: -20 ° C to 65 ° CPackage included:1PC x AC70-500V Digital Voltage Meter 0.56" LED Voltmeter Volt Instrument Tool 2 Wires Red Green Blue Display Voltage Tester 110V 220V
  • Relays
Color Green
Model njDFert
Brand Name njDFert
Manufacturer njDFert
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Specification Met UL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (87)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)